A vinyl burkolatok után sorozatunk 2. részében most a hidegburkolatok, illetve a fa és laminált parketta előnyeit és hátrányait vizsgáljuk meg, illetve hogy melyik helyiségbe, melyiket érdemes kiválasztani!
A legtöbb embernek még mindig a laminált padló jut elsőként eszébe, ha melegburkolatról van szó. Igaz, ezek között kevés a vízálló (100%-ban vízálló laminált padló talán még nem is létezik), inkább csak páraállóak vannak, így a fürdőszoba terébe kevésbé, a lakószobákba viszont annál inkább ajánljuk. Hosszú élettartamú, ellenáll az UV-sugárzással szembeni elszíneződésnek, klikkes rendszerének köszönhetően könnyen burkolható, szép, dekoratív, kellemes, meleg, ergonomikus járófelülettel rendelkezik.
Laminált padlóval növelhetjük otthonunk kényelmét, komfortérzetét: a különböző alátétek alkalmazásával csökkenthető például a zajszint, növelhető a hangszigetelés, kiküszöbölhető a lépészaj – ez különösen az emeleti, tetőtéri szobákban és a gyerekszobában lehet fontos.
(Fotó: HARO laminált parketta)
Mivel a laminált padló könnyen kezelhető, higiénikus, könnyedén tisztán tartható, így allergiások számára is ajánlott.
Tartós, kopásállóságát illetően több fokozattal is rendelkezik – azonban az tény, hogy annyira nem tartós és sokoldalú a felhasználása, mint a vinyl padlóé, és nem is 100%-osan vízálló, ami abból adódik, hogy nem műanyag.
Tudtad például, hogy a laminált padló 90%-ig természetes, valódi fából van?
(Fotó: EGGER laminált parketta)
Persze, ez nem a szó szoros értelmében vett fa deszkát jelenti, hanem egy fa őrleményt, ami abszolút környezetbarát és természetes! Ez az egyik legnagyobb érv a laminált padló mellett, és persze a valódi fa parkettához viszonyított kedvezőbb, barátibb ára.
Az extrudált faőrlemény alkotja a nagy szilárdsággal bíró HDF réteget (ez általában 850-890 kg/m3 sűrűségű), majd erre a rétegre kasírozzák fel a dekorréteget, mely ma már nagyon változatos mintákkal kerül forgalomba. Ez többnyire fa és kő hatású, de létezik egyszínű, vagy egyéb mintás is.
(Fotó: HARO vízálló laminált parketta)
A legnépszerűbb azonban még mindig a fa textúra, melyből a laminált padlók felületén is millió féle változat létezi. A különböző modern textúráktól kezdve a vintázson, a lofton, a hajópadlón át, a festett fáig óriási a választék - felületben, színben, mintázatban és stílusban is. Ha a természetes stílust választjuk, akkor ma már egészen élethű, autentikus megoldások állnak rendelkezésünkre!
A német HARO gyár például a valódi fák felületeit fotózza le, majd kasírozza rá a laminált padlók dekorrétégére. A nagy felbontású, élethű fotóknak hála, ezután alig lehet megkülönböztetni őket a valódi fától.
(Fotó: HARO laminált parketta)
Természetesen a dekor réteget minden laminált padló esetében egy védőréteg, védő fólia követi, amely egy melamin-akril bevonat, s ez biztosítja a felület védelmét a külső behatásokkal szemben, mint a víz, a dörzsölődések, vagy az apróbb horzsolások, karcok. Ennek a fedőrétegnek vastagsága és összetétele határozza meg a padló kopásállóságát – mely változó lehet. Függ a termék minőségétől is természetesen, de attól is, hogy melyik helyiségbe tervezte és ajánlja a gyártó.
Épp ezért, ha laminált padlót szeretnénk, érdemes azt szaküzletben megvásárolni, ahol szakképzett értékesítők tudnak majd segíteni nekünk annak függvényében, hogy hová, milyen forgalmú helyiségbe, élettérbe, milyen időtartamra szeretnénk azt választani.
Anyaga egyszerű: valódi tömörfából készül. A szalagparketta (készparketta) 100%-ban fa, gyönyörű, felületi mintázatát a különböző fafajták változatos erezete adja. Stabil, mérettartó – ezt a tulajdonságát a két- vagy háromféle összeragasztott rétegnek köszönheti, melyek egymásra merőleges szálrendezéssel kerülnek egymásra.
Felületi kezelésüket illetően többféle is létezik: a lakkozott, az olajozott, vagy az olajos-viaszolt réteggel már a gyárban ellátott változatok.
(Fotó: HARO fa parketta)
Előnyei vitathatatlanok! 100%-ban természetes, egészséges, semmi mű nincs benne. A valódi fa természetes szépsége, értékállósága, meleg tapintása, a lépéskomfort, hogy többször is felújítható (akár 30 éven át) és a lerakás után azonnal használatba vehető – mind-mind mellette szólnak. Hátránya talán csak az, hogy a valódi fa nem vízálló, nem szereti a vizet, felpúposodhat – bár ma már ennek kiküszöbölésére is számos különleges technológiát fejlesztettek ki a gyártók.
Másik hátránya lehet a borsos ára – bár, aki ragaszkodik a természetességhez, és hosszú távra tervez, illetve nem tud mást élképzeni otthona burkolatának, csakis az élőfát, az nyilván máson fog inkább spórolni.
(Fotó: HARO fa parketta)
Hidegburkolat megnevezéssel azon anyagokat jelöljük, melyeket kőzetekből, illetve azok keverékéből állítanak elő. Leggyakoribb fajtái: a csempék, járólapok.
(Fotó: MARAZZI hidegburkolat)
A hidegburkolás során a szakemberek keményebb és ridegebb felületű anyagokat alkalmaznak – a melegburkolat anyagai lágyabb és melegebb járófelületet eredményeznek. Viszont tartósságukat, terhelhetőségüket illetően már nem annyira strapabíróak mint a hidegburkolatok.
Míg a melegburkolatokat inkább csak a lakószobákban használjuk legtöbbször, a hidegburkolatok ezzel szemben már az extrém nagy terhelésnek kitett, nagy forgalmú közösségi terek, vizesblokkok, külső helyiségek, kertek, teraszok, vagy épületeink homlokzatainak burkolására is tökéletesen alkalmasak. Időtállók, és tökéletesen ellenállnak a külső környezet igénybevételével szemben is, mint az extrém hőingadozás, a csapadék, a jég, szél, vagy az erős napsütés.
(Fotó: PORCELANOSA hidegburkolat)
A hidegburkolatok a nevükből is adódóan erősebbek, ellenállóbbak, de hidegebb tapintásúak.
Ám attól, hogy a megnevezésük hidegburkolat, és az anyag is ténylegesen keményebb, még nem kell feltétlen rideg hatást keltenie!
Napjainkban az elegáns kőlapok, csiszolt márvány mellett a meleg és otthonos fa hatású járólapok elképesztően széles választéka áll a rendelkezésünkre. És ha egy hajópadló hatású kerámiaparkettát padlófűtéssel kombinálunk, akkor a hideg hatásnak nyoma sem marad!
(Fotó: Marazzi Treverkfusion hidegburkolat)
Mindent összevetve, otthonunk burkolatainak kiválasztása nem is olyan egyszerű, mint gondolnánk!
Az időtállóság, az évtizedekre szóló extrém magas kopásállóság, a vízállóság, a szinte korlátlan élettartam a hidegburkolatok/ greslapok vitathatatlan előnye.
A legjobban akkor járunk tehát, ha a helyiségek használatától függően kombináljuk a burkolattípusokat. Ahol a helyiség forgalma, terhelése és az időjárás megkívánja, ott hidegburkolatot válasszunk. A lakóterek kisebb forgalmú szobáiba, ahol fontos a lágyabb érzet, a puhaság, a csendes léptek, ott pedig melegburkolatban gondolkodjunk.
(Fotó: EGGER parketta)
Szeretnél Te is még több segítséget, inspirációt, tervezési ötletet, ami a burkolatokat és a burkolást illeti? Esetleg szakértő segítségre volna szükséged a választáshoz? A Palatinus Fürdőszobaszalonok kedves, hozzáértő munkatársai várnak szeretettel, az ország több pontján is, ahol fürdőszobád megtervezéséhez akár 3D Látványtervezési szolgáltatásunkat is igénybe veheted!